Vishay/Dale RNC55J7500FSB14
RNC55J7500FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7500FSB14
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7500FSB14.pdf
Availability of RNC55J7500FSB14
QUANTITY
RNC55J7500FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7500FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7500FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7500FSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7500FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7500FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7500FSB14
FIXED IND 27UH 940MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 105MSPS 52TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CBL 8POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.200" (5.08mm) Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 3520LUTS 1.2V 20WLCS datasheet.pdf
39000UF 10V 25,4X45 datasheet.pdf