Vishay/Dale RNC55J7502BSBSL
RNC55J7502BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7502BSBSL
Brief Description
RES 75K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7502BSBSL.pdf
Availability of RNC55J7502BSBSL
QUANTITY
RNC55J7502BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7502BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7502BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7502BSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7502BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7502BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7502BSBSL
TRANS PREBIAS NPN 150MW SC75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 65 OHM SMD datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X10.5X0.07" GREY datasheet.pdf
TAPE SKIVED FILM PTFE 6"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HDR ASSY 2MM AMPMODU SMT R/A D datasheet.pdf