Yageo CC0402KRX7R8BB472
CC0402KRX7R8BB472 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX7R8BB472
Brief Description
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX7R8BB472.pdf
Availability of CC0402KRX7R8BB472
QUANTITY
CC0402KRX7R8BB472 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX7R8BB472
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX7R8BB472
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX7R8BB472
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX7R8BB472 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX7R8BB472 Details Description
Related parts for CC0402KRX7R8BB472
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.15"L X 2.36"W datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0012UF RADIAL datasheet.pdf