United Chemi-Con ELXV6R3ETD681MJ16S
ELXV6R3ETD681MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ELXV6R3ETD681MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ELXV6R3ETD681MJ16S.pdf
Availability of ELXV6R3ETD681MJ16S
QUANTITY
ELXV6R3ETD681MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXV6R3ETD681MJ16S
Internal Part NumberEIS-ELXV6R3ETD681MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXV
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current825mA
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXV6R3ETD681MJ16S
Related LinksELXV6R3ET, ELXV6R3ETD681MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXV6R3ETD681MJ16S Details Description
Related parts for ELXV6R3ETD681MJ16S
IC TXRX RS485/RS422 10MPBS 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24DHVQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB 12POS datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 2W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf