Vishay/Dale RNC55J7680BRBSL
RNC55J7680BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7680BRBSL
Brief Description
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7680BRBSL.pdf
Availability of RNC55J7680BRBSL
QUANTITY
RNC55J7680BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7680BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7680BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7680BRBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7680BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7680BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J7680BRBSL
HDI POWER CONTACT ASSY datasheet.pdf
OSCILLATOR TCXO 16.8MHZ SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR LOW PWR 7NS 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 2A SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
LMZFL 5/10/135 3.5 BK datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 240PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf