Vishay/Dale RNC55J7682BSBSL
RNC55J7682BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7682BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7682BSBSL.pdf
Availability of RNC55J7682BSBSL
QUANTITY
RNC55J7682BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7682BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7682BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7682BSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7682BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7682BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7682BSBSL
CAP 200MF -20% +80% 2.5V SMD datasheet.pdf
D-SUB 9POS FEMALE DUST COVER datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1924FCBGA datasheet.pdf
9SKT TO 9PIN D-SUB W/JKPST 18.0 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 100V PWRMITE datasheet.pdf
DUAL OUTPUT LCD BIAS datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf