Vishay/Dale RNC55J7683BSBSL
RNC55J7683BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7683BSBSL
Brief Description
RES 768K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7683BSBSL.pdf
Availability of RNC55J7683BSBSL
QUANTITY
RNC55J7683BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7683BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7683BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7683BSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7683BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7683BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7683BSBSL
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V RED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 6A EFCP datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY 20 GOLD 2POS datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 9SIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 61MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 24PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf