Vishay/Dale RNC55J7770BSRSL
RNC55J7770BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7770BSRSL
Brief Description
RES 777 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7770BSRSL.pdf
Availability of RNC55J7770BSRSL
QUANTITY
RNC55J7770BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7770BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7770BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)777
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7770BSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7770BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7770BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J7770BSRSL
JUMPER-H1501TR/A2015B/X 8" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
FUSE 35A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.75A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
OSC MEMS 412.500MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf