Vishay/Dale RNC55J77R7BSRE6
RNC55J77R7BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J77R7BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 77.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J77R7BSRE6.pdf
Availability of RNC55J77R7BSRE6
QUANTITY
RNC55J77R7BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J77R7BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J77R7BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)77.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J77R7BSRE6
Related LinksRNC55J7, RNC55J77R7BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J77R7BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J77R7BSRE6
DIP CABLE - CDP24G/AE24M/CDP24G datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-5 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
MOSF RF 125V 12A 2.2GHZ 440162 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf