Vishay/Dale RNC55J7872BSB14
RNC55J7872BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7872BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7872BSB14.pdf
Availability of RNC55J7872BSB14
QUANTITY
RNC55J7872BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7872BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7872BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7872BSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7872BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7872BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7872BSB14
RELAY TELECOM DPDT 3A 24V datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 187.5UH T/H datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV ADJ/-5V 8DIP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.28MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AM8476S115 DIE PLATE #4 datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 80POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 55.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf