Vishay/Dale RNC55J7872DRR36
RNC55J7872DRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7872DRR36
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7872DRR36.pdf
Availability of RNC55J7872DRR36
QUANTITY
RNC55J7872DRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7872DRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J7872DRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7872DRR36
Related LinksRNC55J7, RNC55J7872DRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7872DRR36 Details Description
Related parts for RNC55J7872DRR36
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
CONN TERM MINI 10-12AWG PRE-TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FPC VERT 60POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
GDT 75V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND CLEAR 50' datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf