Vishay/Dale RNC55J8061FSR36
RNC55J8061FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8061FSR36
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8061FSR36.pdf
Availability of RNC55J8061FSR36
QUANTITY
RNC55J8061FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8061FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J8061FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8061FSR36
Related LinksRNC55J8, RNC55J8061FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8061FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J8061FSR36
IC COMP DUAL ULTRA-FAST 32LFCSP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOD123 datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
IC GATE MULTIFUNCT CONF SC-88 datasheet.pdf
CABLE 7COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 31POS INLINE PIN datasheet.pdf