Vishay/Dale RNC55J8062FSRE6
RNC55J8062FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8062FSRE6
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8062FSRE6.pdf
Availability of RNC55J8062FSRE6
QUANTITY
RNC55J8062FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8062FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J8062FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8062FSRE6
Related LinksRNC55J8, RNC55J8062FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8062FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J8062FSRE6
MODULE DROP IN FOR XE1203 915MHZ datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 500V 1111 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O 8-UMAX datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 30A D2PAK datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf