Vishay/Dale RNC55J8063BSBSL
RNC55J8063BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8063BSBSL
Brief Description
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8063BSBSL.pdf
Availability of RNC55J8063BSBSL
QUANTITY
RNC55J8063BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8063BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8063BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8063BSBSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8063BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8063BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J8063BSBSL
RES ARRAY 7 RES 470 OHM 8SSIP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.08A 580 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5.3KV PHOTO FET 6-DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC 16BIT REG TXRX 3-ST 56TSSOP datasheet.pdf
6010 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf