Vishay/Dale RNC55J81R6BSRSL
RNC55J81R6BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J81R6BSRSL
Brief Description
RES 81.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J81R6BSRSL.pdf
Availability of RNC55J81R6BSRSL
QUANTITY
RNC55J81R6BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J81R6BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J81R6BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)81.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J81R6BSRSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J81R6BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J81R6BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J81R6BSRSL
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
TERMINAL SCREW VERT PC MNT BLK datasheet.pdf
RES SMD 15.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf