Vishay/Dale RNC55J8201BSB14
RNC55J8201BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8201BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8201BSB14.pdf
Availability of RNC55J8201BSB14
QUANTITY
RNC55J8201BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8201BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8201BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8201BSB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8201BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8201BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J8201BSB14
RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 820 OHM 5% 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf