Vishay/Dale RNC55J8250FSRE6
RNC55J8250FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8250FSRE6
Brief Description
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8250FSRE6.pdf
Availability of RNC55J8250FSRE6
QUANTITY
RNC55J8250FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8250FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J8250FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8250FSRE6
Related LinksRNC55J8, RNC55J8250FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8250FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J8250FSRE6
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 477VWM 760VC AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 189K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONE REDUCER FOR FGG.2B. datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MICRO 21 PIN 36" RBW JACKS datasheet.pdf