Vishay/Dale RNC55J8252BSBSL
RNC55J8252BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8252BSBSL
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8252BSBSL.pdf
Availability of RNC55J8252BSBSL
QUANTITY
RNC55J8252BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8252BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8252BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8252BSBSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8252BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8252BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J8252BSBSL
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 15 F 48" RBW JACKS LP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf