Vishay/Dale RNC55J8351BSB14
RNC55J8351BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8351BSB14
Brief Description
RES 8.35K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8351BSB14.pdf
Availability of RNC55J8351BSB14
QUANTITY
RNC55J8351BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8351BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8351BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8351BSB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8351BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8351BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J8351BSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 3P-3P/3P M-F/F datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf