Comchip Technology A5KP400CA-G
A5KP400CA-G picture photo
Mfg. Part Number
A5KP400CA-G
Brief Description
TVS DIODE 400VWM 648VC R-6
Datasheet Download
A5KP400CA-G.pdf
Availability of A5KP400CA-G
QUANTITY
A5KP400CA-G Order Process
Ship out your order
Specifications of A5KP400CA-G
Internal Part NumberEIS-A5KP400CA-G
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)400V
Voltage - Breakdown (Min)447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.72A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A5KP400CA-G
Related LinksA5KP4, A5KP400CA-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
A5KP400CA-G Details Description
Related parts for A5KP400CA-G
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 24"W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FLNG PIN BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
INSERT FGG.5B.310. FOR 10LV datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.100"" datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf