Vishay/Dale RNC55J84R5BSB14
RNC55J84R5BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J84R5BSB14
Brief Description
RES 84.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J84R5BSB14.pdf
Availability of RNC55J84R5BSB14
QUANTITY
RNC55J84R5BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J84R5BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J84R5BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J84R5BSB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J84R5BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J84R5BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J84R5BSB14
CONN SOCKET 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
IC SENSOR LIGHT-VOLT SIDELOOKER datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LP 7.50/135/4 BK datasheet.pdf
1/2" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf