Vishay/Dale RNC55J84R5BSRSL
RNC55J84R5BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J84R5BSRSL
Brief Description
RES 84.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J84R5BSRSL.pdf
Availability of RNC55J84R5BSRSL
QUANTITY
RNC55J84R5BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J84R5BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J84R5BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J84R5BSRSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J84R5BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J84R5BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J84R5BSRSL
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
4X5 MTE RCPT SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1W 1508 WIDE datasheet.pdf