Vishay/Dale RNC55J8561BSBSL
RNC55J8561BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8561BSBSL
Brief Description
RES 8.56K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8561BSBSL.pdf
Availability of RNC55J8561BSBSL
QUANTITY
RNC55J8561BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8561BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8561BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8561BSBSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8561BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8561BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J8561BSBSL
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.6 OHM 0.5% 1/3W 2010 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SP3T 4A 45DEG datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 7POS 3.81MM ORG datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVOLUTED TUBING 2'' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf