Vishay/Dale RNC55J8662BSRSL
RNC55J8662BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8662BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8662BSRSL.pdf
Availability of RNC55J8662BSRSL
QUANTITY
RNC55J8662BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8662BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8662BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8662BSRSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8662BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8662BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J8662BSRSL
SWITCH KNOB SQUARE MOM 2POS DPDT datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 8SIP datasheet.pdf
CRYSTAL 19.2000 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf