Vishay/Dale RN55C9602BB14
RN55C9602BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9602BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 96K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9602BB14.pdf
Availability of RN55C9602BB14
QUANTITY
RN55C9602BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9602BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C9602BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9602BB14
Related LinksRN55C9, RN55C9602BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9602BB14 Details Description
Related parts for RN55C9602BB14
FAN AXIAL 25X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
MGRID HDR SMT D/R W/OCAP .38AULF datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HAR-BUS HM SHROUD TYPE B22 PCB 4 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf