Vishay/Dale RNC55J88R7FSRE6
RNC55J88R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J88R7FSRE6
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J88R7FSRE6.pdf
Availability of RNC55J88R7FSRE6
QUANTITY
RNC55J88R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J88R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J88R7FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J88R7FSRE6
Related LinksRNC55J8, RNC55J88R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J88R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J88R7FSRE6
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
RELAY TIMER datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf