Vishay/Dale RNC55J8981FRB14
RNC55J8981FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8981FRB14
Brief Description
RES 8.98K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8981FRB14.pdf
Availability of RNC55J8981FRB14
QUANTITY
RNC55J8981FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8981FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8981FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8981FRB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8981FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8981FRB14 Details Description
Related parts for RNC55J8981FRB14
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
MICRO 51POS PIN 8" datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 24POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
FUSE 63M80 500V AC INDUSTRIAL datasheet.pdf