Vishay/Dale RNC55J89R8BSBSL
RNC55J89R8BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J89R8BSBSL
Brief Description
RES 89.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J89R8BSBSL.pdf
Availability of RNC55J89R8BSBSL
QUANTITY
RNC55J89R8BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J89R8BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J89R8BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)89.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J89R8BSBSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J89R8BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J89R8BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J89R8BSBSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 200VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 5POS datasheet.pdf
RES 1.52M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf