Vishay/Dale RNC55J9090BSRE6
RNC55J9090BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9090BSRE6
Brief Description
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9090BSRE6.pdf
Availability of RNC55J9090BSRE6
QUANTITY
RNC55J9090BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9090BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J9090BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9090BSRE6
Related LinksRNC55J9, RNC55J9090BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9090BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J9090BSRE6
CONN HEADER 28POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC TEMP SNSR 3V DUAL TRIP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 3.4A 8MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 4.45MM datasheet.pdf
CONN HEADER 56PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf