Vishay/Dale RNC55J9091FSRSL
RNC55J9091FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9091FSRSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9091FSRSL.pdf
Availability of RNC55J9091FSRSL
QUANTITY
RNC55J9091FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9091FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J9091FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9091FSRSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J9091FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9091FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J9091FSRSL
FAN AXIAL 127X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS5482 datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 85POS GOLD datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf