Vishay/Dale RNC55J9423BSB14
RNC55J9423BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9423BSB14
Brief Description
RES 942K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9423BSB14.pdf
Availability of RNC55J9423BSB14
QUANTITY
RNC55J9423BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9423BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J9423BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)942k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9423BSB14
Related LinksRNC55J9, RNC55J9423BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9423BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J9423BSB14
KIT EVAL FOR DSP56F800 W/UPS datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SCREW-ON PCB datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BRACKET HORIZ 20 DEG ANGL ADJUST datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.442 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 8X5/8" S XCS datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 400UH 2.4A 250 MOHM TH datasheet.pdf
RFDUINO MASTER DEV KIT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 300PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf