Vishay/Dale RNC55J9531FSB14
RNC55J9531FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9531FSB14
Brief Description
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9531FSB14.pdf
Availability of RNC55J9531FSB14
QUANTITY
RNC55J9531FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9531FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J9531FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9531FSB14
Related LinksRNC55J9, RNC55J9531FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9531FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J9531FSB14
IC ADC 12-BIT 250KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
PCB GUIDE TAINER, COPPER, 4" datasheet.pdf