Vishay/Dale RER50F3480MC02
RER50F3480MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER50F3480MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 348 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER50F3480MC02.pdf
Availability of RER50F3480MC02
QUANTITY
RER50F3480MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER50F3480MC02
Internal Part NumberEIS-RER50F3480MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER50F3480MC02
Related LinksRER50F3, RER50F3480MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER50F3480MC02 Details Description
Related parts for RER50F3480MC02
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
6010 CORDSETS 10A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf