AVX Corporation SA105E563MAR
SA105E563MAR picture photo
Mfg. Part Number
SA105E563MAR
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA105E563MAR.pdf
Availability of SA105E563MAR
QUANTITY
SA105E563MAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA105E563MAR
Internal Part NumberEIS-SA105E563MAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA105E563MAR
Related LinksSA105E, SA105E563MAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA105E563MAR Details Description
Related parts for SA105E563MAR
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A I2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CRYSTAL 28.636360 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf