Vishay/Dale RNC55J9532BSB14
RNC55J9532BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9532BSB14
Brief Description
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9532BSB14.pdf
Availability of RNC55J9532BSB14
QUANTITY
RNC55J9532BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9532BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J9532BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9532BSB14
Related LinksRNC55J9, RNC55J9532BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9532BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J9532BSB14
FUSE GLASS 5A 125VAC 2AG datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
SENS FIBER 8CM 3FT ARMORED datasheet.pdf
IC DUAL HOT-SWAP CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC PREC 2.0K OHM 1% datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/06/90F 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf