Vishay/Dale RNC55J96R5BSRSL
RNC55J96R5BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J96R5BSRSL
Brief Description
RES 96.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J96R5BSRSL.pdf
Availability of RNC55J96R5BSRSL
QUANTITY
RNC55J96R5BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J96R5BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J96R5BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)96.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J96R5BSRSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J96R5BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J96R5BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J96R5BSRSL
CONN SOCKET .8MM 200POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 100PS 4ROW VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SGL 30POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 3.4A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
ASSY 2X3 MINIPAK HDE SEQ1 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf