Vishay/Dale RNC55K1004FSRSL
RNC55K1004FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1004FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1004FSRSL.pdf
Availability of RNC55K1004FSRSL
QUANTITY
RNC55K1004FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1004FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1004FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1004FSRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1004FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1004FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K1004FSRSL
RES SMD 430 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
IC FANOUT BUFFER DDRII 28-SSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 25V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf