Vishay/Dale RNC55K1103FMBSL
RNC55K1103FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1103FMBSL
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1103FMBSL.pdf
Availability of RNC55K1103FMBSL
QUANTITY
RNC55K1103FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1103FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1103FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1103FMBSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1103FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1103FMBSL Details Description
Related parts for RNC55K1103FMBSL
CAP ALUM 10000UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14DIP datasheet.pdf
IC V-LEVEL XLATR SIM CARD 12UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 2A 10W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.06A 156 MOHM datasheet.pdf
MICRO 51C P 20" RBW JACKP NI datasheet.pdf
SHUNT LP MINI 58V WIDE BLADE AG datasheet.pdf