Vishay/Dale RNC55K1103FRB14
RNC55K1103FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1103FRB14
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1103FRB14.pdf
Availability of RNC55K1103FRB14
QUANTITY
RNC55K1103FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1103FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1103FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1103FRB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1103FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1103FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K1103FRB14
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM HER DIFF datasheet.pdf