Vishay/Dale RNC55K1303FRBSL
RNC55K1303FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1303FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1303FRBSL.pdf
Availability of RNC55K1303FRBSL
QUANTITY
RNC55K1303FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1303FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1303FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1303FRBSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1303FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1303FRBSL Details Description
Related parts for RNC55K1303FRBSL
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 10.8A 11.5 MOHM datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
COMPACT PROBE BODY SHARP SS 2MM/ datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf