Vishay/Dale RNC55K1371FSRSL
RNC55K1371FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1371FSRSL
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1371FSRSL.pdf
Availability of RNC55K1371FSRSL
QUANTITY
RNC55K1371FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1371FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1371FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1371FSRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1371FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1371FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K1371FSRSL
TVS DIODE 408VWM 690.9VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2.5MM DRK BGE datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 42"X60" ALUM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC BLACK 2" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DB9M-DB9M LOW PRO GENDER CHANGE datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf