Vishay/Dale RNC55K1431FSB14
RNC55K1431FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1431FSB14
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1431FSB14.pdf
Availability of RNC55K1431FSB14
QUANTITY
RNC55K1431FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1431FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1431FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1431FSB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1431FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1431FSB14 Details Description
Related parts for RNC55K1431FSB14
MODULE DDR 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RFI SHIELD CLIP TIN SMD datasheet.pdf
2MM H.M.,B-22 SHROUD 4.3MM datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
POWER CORD 230VAC CHARGER - EUR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf