Vishay/Dale RNC55K1433FSBSL
RNC55K1433FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1433FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1433FSBSL.pdf
Availability of RNC55K1433FSBSL
QUANTITY
RNC55K1433FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1433FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1433FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1433FSBSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1433FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1433FSBSL Details Description
Related parts for RNC55K1433FSBSL
RES SMD 1.18K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 400V TO-94 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
3.3UF 63V 6.502X15.164 105C RAD datasheet.pdf