Vishay/Dale RNC55K1504FRB14
RNC55K1504FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1504FRB14
Brief Description
RES 1.5M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1504FRB14.pdf
Availability of RNC55K1504FRB14
QUANTITY
RNC55K1504FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1504FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1504FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1504FRB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1504FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1504FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K1504FRB14
LED LT BAR HI EFF RED 4LED DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - APK10B/AE10G/X datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM .5A 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf