Vishay/Dale RNC55K1653FMRSL
RNC55K1653FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1653FMRSL
Brief Description
RES 165K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1653FMRSL.pdf
Availability of RNC55K1653FMRSL
QUANTITY
RNC55K1653FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1653FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1653FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1653FMRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1653FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1653FMRSL Details Description
Related parts for RNC55K1653FMRSL
RES SMD 8.06KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 120SEC 28-TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 437K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
VARIABLE 0120VAC 260VA datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf