Vishay/Dale RNC55K1781FRB14
RNC55K1781FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1781FRB14
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1781FRB14.pdf
Availability of RNC55K1781FRB14
QUANTITY
RNC55K1781FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1781FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1781FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1781FRB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1781FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1781FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K1781FRB14
DIODE ARRAY GP 75V 300A SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
AM2161SC3-6 TERM SHUTTLE datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS GAN 200V 8.5A BUMPED DIE datasheet.pdf