Vishay/Dale RNC55K2003FSBSL
RNC55K2003FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2003FSBSL
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2003FSBSL.pdf
Availability of RNC55K2003FSBSL
QUANTITY
RNC55K2003FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2003FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K2003FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2003FSBSL
Related LinksRNC55K2, RNC55K2003FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2003FSBSL Details Description
Related parts for RNC55K2003FSBSL
JUMPER-H1505TR/A2015G/X 8" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DPAK datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W DIN datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf