Vishay/Dale RNC55K2151FSRE6
RNC55K2151FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2151FSRE6
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2151FSRE6.pdf
Availability of RNC55K2151FSRE6
QUANTITY
RNC55K2151FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2151FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K2151FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2151FSRE6
Related LinksRNC55K2, RNC55K2151FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2151FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55K2151FSRE6
FIXED IND 330UH 3.3A 100 MOHM TH datasheet.pdf
SSD 112GB 2.5" SCSI datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SCR 1200V 360A TO-93 datasheet.pdf