Vishay/Dale RNC55K2213FRB14
RNC55K2213FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2213FRB14
Brief Description
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2213FRB14.pdf
Availability of RNC55K2213FRB14
QUANTITY
RNC55K2213FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2213FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K2213FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2213FRB14
Related LinksRNC55K2, RNC55K2213FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2213FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K2213FRB14
IC REG BUCK ADJ 3A DL 14HTSSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 96 W/LIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 8 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 25A 650 MOHM SMD datasheet.pdf
03+03 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf