Vishay/Dale RNC55K2263FSRSL
RNC55K2263FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2263FSRSL
Brief Description
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2263FSRSL.pdf
Availability of RNC55K2263FSRSL
QUANTITY
RNC55K2263FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2263FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K2263FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2263FSRSL
Related LinksRNC55K2, RNC55K2263FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2263FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K2263FSRSL
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.9A 137.5 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 66MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf